"אמבטיה, שמיכי ולישון" - איך ניתן לעזור לילד שלך להיקשר לחפץ מעבר?

21/03/2018
by נונה סטודיו

מה דעתכם על התסריט הבא: אתם מקלחים את הילד, מקריאים לו סיפור ונותנים נשיקת לילה טוב הילד שלכם נכנס למיטה, מחבק את הדובי הרך שלו והולך לישון ללא ציוץ. תסריט שונה: אתם נוסעים לסבא וסבתא, מיטה אחרת, חדר שונה. הילד קורא לכם פעם פעמיים לעוד נשיקה ואחריה מחבק את הדובי שלו ו.. הולך לישון.

חזון אחרית הימים? לא אם יש לו הרגלי שינה בריאים ו...חפץ מעבר

"חפץ מעבר" הוא צעצוע (דובי, בובה) או חפץ (שמיכה, חיתול בד, מוצץ ) שהילד חש קשר רגשי מיוחד כלפיו והוא מייצג עבורו אובייקט התקשרות (ההורה). התינוק משתמש בחפץ מעבר על מנת להרגיש בטוח כאשר אינו נמצא עם הוריו.

על פי הפסיכואנליטיקאי ויניקוט, חפץ מעבר או אובייקט מעבר מייצג את מעברו של התינוק ממצב של מיזוג עם האם למצב של נפרדות. זו התחלת היכולת ליצור קשר ויחסים עם הזולת. לרב ילדים נקשרים לחפץ מעבר בין גיל חצי שנה לגיל שנתיים בגיל שבו מתחיל תהליך הנפרדות מהאם והמעבר מתלות מוחלטת בה לתלות יחסית.

חפץ המעבר אינו בא במקום ההורה אלא עוזר לתינוק להתמודד בפרידה מההורה באופן הדרגתי. הפרידה הראשונה של תינוקות מההורים מתרחשת בלילה. ולכן אימוץ חפץ מעבר עשוי לסייע לתינוק להרדם בעצמו ולהחזיר את עצמו לישון כשהוא מתעורר באמצע הלילה ועל כן חשיבותו של אימוץ חפץ מעבר בהקניית הרגלי שינה בריאים..

ילדים מנהלים מערכות יחסים שונות עם חפץ המעבר שלהם. ישנם ילדים שמאמצים חפץ מעבר בינקותם וממשיכים להשתמש בו לאורך כל תקופת הילדות. אחרים עוברים מפעם לפעם לחפץ מעבר חדש, ואילו ילדים אחרים מתנחמים בכל צעצוע רך ושעיר. ישנם ככאלה שכלל אינם מתחברים לרעיון של חפץ מעבר.

לרב התינוק בוחר בעצמו את החפץ עם זאת, הורים יכולים ללמוד כיצד לעזור לתינוק שלהם להתקשר לחפץ מעבר ולבחון את תגובתו אליו. אם אתם מעוניינים לעזור לתינוק שלכם להתקשר לחפץ מעבר העזרו בטיפים הבאים:

1. בחרו צעצוע רך, שהתינוק שלכם כבר מחבב או חפץ בטיחותי על פי הקריטריונים הבאים:

ללא חלקים קטנים שעלולים להתנתק מחפץ כמו כפתורים.

אם זו בובה דאגו שתהיה בלי בגדים, כובעים או תוספות בד אחרות שניתן להסיר.

קטן בגודל שקל לתינוק להחזיק ולהזיז.

2. חשפו את התינוק לחפץ תחילה במהלך היום ובמצבים חיוביים עבורו כמו הנקה, או משחק משותף. ניתן לשים את החפץ בינכם בכל פעם שאת מניקה, נותנת בקבוק או מחזיקה במנשא. ניתן אפילו להכניס את חפץ המעבר לתוך החולצה של ההורה על מנת שיספוג את הריח האהוב של אמא או אבא. בשלב הראשון לא כדאי לשים את החפץ במיטה של התינוק כיון שיתכן שיש לו כבר הקשר שלילי עם המיטה ואז כל חפץ שנשים בה לא יעזור- התינוק לא יקשר אליו.

3. המתינו שהילד יגלה עניין בחפץ מעבר החדש בהקשרים החיוביים ביום.

4. בשלב הבא אחרי שהילד מגלה עניין בחפץ ניתן להתחיל לחשוף אותו אליו בהקשרים של שינה למשל: להכניס אותו למיטה כחלק מטקס השינה בתחילת הערב.

5. התאזרו בסבלנות! - תהליך התקשרות לחפץ מעבר אינו עניין של יומיים שלושה אלא לרוב יכול לקחת בין שבועיים לשלושה שבועות.

6. חשוב מאד שהילד ידע לספק לעצמו את חפץ המעבר ולא יהיה תלוי בהורה לשם סיפק החפץ .טעות נפוצה של הורים היא לקחת לילד את החפץ לאחר שנרדם ולהחזיר לו אותו בכל יקיצה בלילה על מנת לחזור לישון. הרגל זה יוצר אצל הילד תלות חיצונית בחפץ המעבר. לכן אל תוציאו לילד מהמיטה את החפץ .

7. אם התינוק אכן נקשר לחפץ המעבר- עשו לעצמכם טובה, מנעו אסונות אובדן וקנו לו לפחות שניים ממנו או לכל הפחות- בחרו חפץ שקל למצוא לו תחליף זהה.

כאשר יגדל התינוק יתכן וירחיב את שימושיו בחפץ המעבר ויאחז בו בכל פעם שהוא יהיה זקוק לקצת יותר בטחון במצבים כמו פרידה מההורה בגן למשל. אל תחששו שהילד יגרור את החפץ המעבר איתו לעד- רב הילדים מוותרים על חפץ המעבר מעצמם כשהם גדלים והחפץ נשאר כמזכרת מתוקה מתקופת ינקותם.

מאת:טלי בן דעת, לישון בשקט- ייעוץ שינה לתינוקות וילדים